Life in Cape Town. Noordhoek Beach 2015

размещено в: Articles, Life stories, Photos, Travel | 0

Noordhoek Beach

https://www.youtube.com/shorts/Byy3S3iBAus

https://www.youtube.com/shorts/Iw6A59np1Lk

The length of the beach itself is, according to Wikipedia, 6 km, but it always seemed to me that it was about 10 km. And the distance from the parking lot to the ocean is approximately one km. At night, waves wash the shore with incredibly white sand and often remain on it, forming entire lakes for several days. At this time, children and dogs frolic in these new reservoirs.
And yet, horse riders are a real decoration of the beach, they stretch along the coast like fancy ornaments.
I am afraid of horses and really regret that in my childhood they were not around.
And now I will tell you a story about how I decided to congratulate myself on my birthday with a horseback ride along the Nordok beach and what came of it.
Our Charlotte attended horseback riding classes.
I agreed with the coach that on my birthday I will come and we will go for a walk with her. She asked if I had experience, I said that I sat on a horse twice, in Sofia Park and on Aypetri in Yalta, but in fact I had no experience.
On the morning of May 18, I announced to my family that I was going on a horse ride – they looked at me with embarrassment, but did not stop.
When I arrived, Eden, that was the name of the trainer, left me alone with the white horse and offered to brush it. I was absolutely scared – he was so huge.
Then Jen put me on a horse, mounted another herself, and took my reins in her hands. I was without reins and did not know how to stay on the horse. We went. Our path to the beach lay along a narrow path next to the fences of the village houses. And then the unexpected happened – someone started with a noise of revenge with a broom, my horse stopped abruptly, and I flew off it and crashed onto my back right on the path. It was terribly painful, but Jen wanted to earn her money and made me get back on the horse and we continued the walk. We didn’t get to the beach and after the failure, I lay in bed for a week and probably another half a year, my thoracic spine was very sore. This is how I congratulated myself on my birthday!
But looking at the horses on the beach of Noordhoek remains an incredible pleasure for me forever!

Noordhoek Beach

Протяжність самого пляжу становить, як каже Вікіпедія – 6 км, але мені завжди здавалося, що це близько 10 км. А відстань від паркування до океану приблизно близько одного км. Ночами хвилі вмивають берег із неймовірно білим піском і часто залишаються на ньому утворюючи на кілька днів цілі озера. У цей час у цих нових водоймах, граються діти та собаки.
А ще справжньою окрасою пляжу є вершники на конях, вони як химерні орнаменти простягаються вздовж берега.
Я боюся коней і дуже шкодую про те, що в моєму дитинстві їх не було поряд.
І зараз я вам розповім історію про те, як я вирішила на свій день народження себе привітати прогулянкою на коні пляжем Нордока і що з цього вийшло.
Наша Шарлотт відвідувала заняття їзди на конях.
Я домовилася з тренером, що в день свого народження прийду і ми поїдемо з нею на прогулянку. Вона поцікавилася, чи маю досвід, я сказала що двічі сиділа на коні, в Софійському парку і на Айпетрі в Ялті, але насправді досвіду у мене не було.
Вранці 18 травня, я оголосила своїй сім’ї, що вирушаю на кінну прогулянку – вони подивилися на мене зі зніяковілістю, але не зупинили.
Коли я прийшла, Ідене, так звали тренера, залишила мене наодинці з білим конем і запропонувала почистити його щіткою. Я була абсолютно налякана-він був таким величезним.
Потім Джен посадила мене на коня, сама сіла на іншого і взяла мої поводи до рук. Я виявилася без поводь і не знала як утриматися на коні. Ми поїхали. Наш шлях на пляж лежав вузькою стежкою поруч із парканами будинків села. І тут трапилося непередбачене – хтось почав з шумом помсти мітлою, мій кінь різко зупинився, а я злетіла з нього і впала на спину прямо на стежку. Було дуже боляче, але Джен, хотіла відпрацювати свої гроші і змусила мене влізти знову на коня і ми продовжили прогулянку. На пляж ми не потрапили і після невдачі, я пролежала тиждень у ліжку і ще напевно пів року, у мене дуже хворів на грудний відділ хребта. Отак я сама привітала себе з днем ​​народження!
Але дивитися на коней на пляжі Нордока назавжди залишається для мене неймовірною насолодою!

Li

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *