Friday Limassol news. April 2023. Lefkara Village

размещено в: Articles, Life stories, Travel | 0

Friday Limassol news.

As you know, last weekend we all celebrated Easter. We also decided to celebrate the holiday and go to the local temple. Kostya’s husband Sylvia took us out of town. We drove forty minutes from Limassol and found ourselves in an unusually beautiful and believe me very clean village called Lefkara. But since it was Easter Sunday, the temple was already closed at lunchtime and we did not get into it. I liked the village so much that the very next day I persuaded Rada to take me there. And I made a video for you. But when I mounted it, it turned out that the best fragment, when a local merchant invited me to his shop and let me try on rings and bracelets from his collection of filigree silver, was not recorded. I was very upset, but nothing can be done, how it happened, it happened.
For me, visiting Lefkara was a real breath of fresh air. More adventures like this.

Lefkara village

Located in the Larnaka (Larnaca) region, the mountainous village of Lefkara is split into Pano Lefkara and Kato Lefkara (higher and lower Lefkara), and is world-renowned for its traditional handicrafts of lace embroidery and filigree silver. The village is situated at the foot of the Troodos Mountains in the south eastern region, 650 metres above sea level, 43 km from Larnaka, 

The crafts of lace and silver have been practiced in the village since Venetian times, and visitors can learn all about them, and watch the lace and silver being made at the Lefkara Handicraft Centre, the Museum of Traditional Embroidery and Silversmithing, and various workshops. Legend has it that the famous painter, Leonardo da Vinci himself visited the village in 1481 and bought a lace altar cloth, which he donated to Milan cathedral.

The character of the village is very picturesque with its narrow, winding streets and traditional architecture of old, terracotta-roofed houses. It is also included as one of the stops on the island’s 7th Wine Route that encompasses the area of mountainous Larnaka – Lefkosia (Lefkosia).

Among its interesting sites are the Folklore Museum, the old fountain and the old olive mill. The village also has beautiful and ancient chapels, including the church of Timios Stavros (Holy Cross), and the chapel of Archangelos Michail in Kato Lefkara, with frescoes that date from the 12th and 15th centuries.

The popular annual Lefkara Festival takes place each August, and includes a programme of music, dance, theatre and handicraft exhibitions, with visitors warmly welcomed.

П’ятничні новини Лімассола.

Як Ви знаєте минулими вихідними ми всі святкували Великдень. Ми також вирішили відзначити свято та піти до місцевого храму. Костя чоловік Сільвії вивіз нас за місто. Ми їхали хвилин сорок від Лімассола і опинилися в надзвичайно красивому і повірте мені дуже чистому селі під назвою Лефкара. Але оскільки це було великоднє воскресіння, то храм в обід виявився вже закритим і ми до нього не потрапили. Мені так сподобалося село, що прямо наступного дня я вмовила Раду відвезти мене туди. І я зняла для вас відео. Але коли я його монтувала, виявилося, що найкращий фрагмент, коли місцевий торговець запросив мене до його магазинчику і давав мені приміряти кільця та браслети з його колекції філігранного срібла виявився не записаним. Я дуже засмутилася, але нічого не вдієш, як вийшло, так вийшло.
Для мене відвідування Лефкар стало справжнім ковтком свіжого повітря. Побільше б таких пригод!

Село Лефкара

Гірське село Лефкара, розташоване в регіоні Ларнака (Ларнака), поділяється на Пано Лефкара та Като Лефкара (вищий і нижній Лефкара), і всесвітньо відоме своїми традиційними ремісничими вишивками мережива та філігранним сріблом. Село розташоване біля підніжжя гір Троодос у південно-східному регіоні, на висоті 650 метрів над рівнем моря, за 43 км від Ларнаки.

Ремесла з мережива та срібла практикуються в селі ще з венеціанських часів, і відвідувачі можуть дізнатися про них все, а також спостерігати за виготовленням мережива та срібла в Ремісничому центрі Лефкара, Музеї традиційної вишивки та срібних виробів, а також у різноманітних майстернях. Легенда свідчить, що знаменитий художник Леонардо да Вінчі сам відвідав село в 1481 році і купив мереживне вівтарне полотно, яке він подарував Міланському собору.

Характер села дуже мальовничий з його вузькими звивистими вуличками та традиційною архітектурою старих будинків з теракотовими дахами. Він також включений як одна з зупинок на 7-му винному шляху острова, який охоплює район гірської Ларнаки – Левкосія (Лефкосія).

Серед його цікавих пам’яток – музей фольклору, старий фонтан і старий оливковий млин. У селі також є красиві та старовинні каплиці, включаючи церкву Тіміоса Ставроса (Святого Хреста) і каплицю Архангела Михаїла в Като-Лефкарі з фресками, які датуються 12-м і 15-м століттями.

Популярний щорічний фестиваль у Лефкарі проходить щороку в серпні та включає в себе програму музики, танцю, театру та виставок ремесел, які тепло зустрічають відвідувачів.

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *