Good Buy Australia! Cairns. Queensland

размещено в: Articles, Life stories, Travel | 0

 

Good Buy Australia! Cairns. Queensland

https://www.facebook.com/binovskaya/videos/10207962511481761

Saying goodbye to Australia, I suddenly discovered that I didn’t tell you about the town of Cairns in Queensland to which I flew and from where I went on all my tours to the Green Island and to the village to the Aborigines. I myself did not understand how this happened, but now I will correct this mistake.
The city met me with 34 degrees of heat and wonderful trees with red flowers, these were jacarandas and I have already seen similar ones in Tanzania.
Cairns is a major city on the east coast of Far North Queensland in Australia. The city is the fifth most populous in Queensland and 14th overall in Australia.
Cairns was founded in 1876 and named after William Wellington Cairns, Governor of Queensland from 1875-1877. It was created to accommodate miners who were heading for the Hodgkinson gold river, but later the authorities abandoned this idea and the route was opened from Port Douglas.
Cairns later developed into a railway station and a major port for the export of sugar cane, gold and other metals, minerals and agricultural products from the region’s surrounding coastal areas.
The estimated population of the urban area of Cairns in 2015 was 147,993. Based on 2015 data, the annual growth rate is 2.3% over the past 10 years. Cairns is a popular tourist destination due to its tropical climate and access to the Great Barrier Reef, one of the seven natural wonders of the world. In a word, the city is wonderful!

The most important thing that I liked in this city was the sun and I finally felt at ease. Yes, it was hot, but I didn’t have to walk around the city during the day, and walking in the evening was a real pleasure. Imagine – in the center of the city there are pools right in the park and kids frolic in them, where it is shallow, and where adults swim deep and all this at a time when it was already night. It’s amazingly wonderful!

Кернс.
Попрощавшись з Австралією, я раптом виявила те, що я вам не розповіла про саме містечко Керн у Квінсленді, в яке я прилетіла і звідки я вирушала у всі свої тури і на Зелений острів і в село до аборигенів. Я сама не зрозуміла, як це сталося, але зараз я цю помилку виправлю.
Місто мене зустріло 34 градусами спеки та чудовими деревами з червоними квітами це були джакаранди і я вже бачила подібні до Танзанії.
Кернс, це велике місто на східному узбережжі Далекого Північного Квінсленду в Австралії. Місто є п’ятим за чисельністю населення в штаті Квінсленд та 14 у загальному заліку в Австралії.
Кернс був заснований в 1876 і названий на честь Вільяма Веллінгтона Кернс, губернатора штату Квінсленд в 1875-1877 роках. Він був створений для розміщення шахтарів, які прямували до золоторудної річки Ходжкінсон, але пізніше влада відмовилася від цієї ідеї і маршрут був відкритий з Порт-Дугласа.
Пізніше Кернс перетворився на залізничну станцію та головний порт для експорту цукрової тростини, золота та інших металів, мінералів та сільськогосподарських продуктів з навколишніх прибережних районів регіону.
За оцінками населення міського району Кернса у 2015 році було 147993. На основі даних 2015 року, щорічний темп зростання становить 2,3% протягом останніх 10 років. Кернс є популярним місцем відпочинку туристів через його тропічний клімат і доступ до Великий Бар’єрний Риф, одне з семи природних чудес світу. Одним словом – містечко чудове!

Найголовніше що сподобалося мені у цьому місті це було сонце та я нарешті відчула себе у своїй тарілці. Так було спекотно, але мені не доводилося вдень гуляти містом, а ввечері прогулянки були справжнім задоволенням. Уявіть собі – в центрі міста басейни прямо в парку і в них граються діти, там де дрібно, а там де глибоко плавають дорослі і це все в той час, коли вже настала ніч. Це напрочуд чудово!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *